Yeşilay Bağımlılığa Karikatür Sanatıyla “Dur!” Diyor

2017 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’na dünyanın dört bir yanından binlerce karikatürist başvuruyor. Bu yıl 8.’si organize edilen yarışmaya 59 ülkeden 757 karikatürist başvurdu. Jüri heyeti 1367 eseri değerlendirdi. Değerlendirmeler sonucunda 16 Yaş Altı Kategorisi’nde 4 karikatürist ödüle layık görülürken, 3 karikatürist ise Başarı Ödülü ile taltif edildi. Bunların dışında birincinin, ikincinin ve üçüncünün de belirlendiği yarışmanın online ödül töreninde Yeşilay Genel Sekreteri Yasin Erol konuşmasında şunları belirtti:

“8. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması, sanatın evrensel diliyle bağımlılık konusuna dikkat çekmeyi amaçlıyor. Mizahın ve eleştirinin güçlü bir birleşimi olan karikatür sanatı, toplumsal sorunları daha anlaşılır ve etkileyici anlatabilecek bir türdür. Biz de bu güçten, bağımlılıklara karşı farkındalığımızı artırmak için istifade ediyoruz. Bu anlamlı yarışma, aynı zamanda sanatçılara hem yeteneklerini sergileme hem de sosyal sorumluluklarını yerine getirme imkânı sunuyor. Bağımlılıkların zararlarına dikkat çekmek ve toplumu bu yönde bilinçlendirmek, hepimizin ortak amacı104 senedir bu amaçla hizmet ediyoruz.”

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’na 2017 yılından bu yana toplam 11.466 eser başvurdu. 8. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın kazananları ise şöyle:

Birincilik Ödülü

Hamed Mortazavi Alavi (İran)

 

İkincilik Ödülü

Musa Gümüş

 

Üçüncülük Ödülü

Sait Munzur

 

Mazhar Osman Ödülü

Cenk Alparslan

 

Başarı Ödülleri

Dendy Heru Hardono (Endonezya)

Emre Pakman

Sabit Aydın

 

16 Yaş Altı Kategorisi

Ayşegül Yiğitoğlu

Kayra Dinçer

İrem Günaydın

Duru Özgür

Share