Türkiye Mimarlık Yıllığı 2022’den seçilen 3 proje mimarlarıyla gezildi

Türkiye’deki nitelikli yapılara ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla Roca desteği ve Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliğiyle hayata geçirilen “Türkiye Mimarlık Yıllığı 2022” için seçilen 39 projeden üçüne geziler düzenlendi. Projenin mimarları eşliğinde Moda Vapur İskelesi, Rami Kütüphanesi Peyzaj & Ulusal Arşiv Binası ile Ara Güler Müzesi Dükkan + Leica Showroom + Monochrome Brasserie ziyaret edildi. Katılımcılar, binaların tarihi ve restorasyon süreçleriyle ilgili bilgilendirildi.

Roca ve Arkitera Mimarlık Merkezi, mimarlık ve tasarım kültürüne katkıda bulunma hedefiyle hayata geçirilen Türkiye Mimarlık Yıllığı 2022 projelerine geziler düzenledi. Kültür yapılarının öne çıktığı ve genç mimarların çoğunlukta olduğu 39 projenin yer aldığı yıllıktan seçilen Moda Vapur İskelesi, Rami Kütüphanesi Peyzaj & Ulusal Arşiv Binası ve Ara Güler Müzesi Dükkan + Leica Showroom + Monochrome Brasserie projeleri mimarlar rehberliğinde sektörden katılımcılarla birlikte gezildi. Novos Mimarlık, Caps Office, Wangan eşliğinde düzenlenen gezide mimarlar, katılımcılara binaların tarihini, tasarım, restorasyon ve inşaat sürecini anlattı.

İlk durak Moda Vapur İskelesi oldu

Türkiye Mimarlık Yıllığı 2022 gezileri kapsamında ilk gezi 2015 yılında kapanan ve daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı (İBB Miras) ve HB Restorasyon İnşaat iş birliğinde restore edilen Moda Vapur İskelesi’ne yapıldı. Novos Mimarlık tarafından yenilen işlevlendirilen Moda Vapur İskelesi’ne yapılan gezide katılımcılar, iskelenin tarihi ve restorasyon sürecine ilişkin bilgiler aldı.

Rami Kütüphanesi Ulusal Arşiv Binası keşfedildi

Gezinin ikinci durağı 250 yılı aşkın bir tarihi olan Rami Kışlası oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeniden ele alınarak bir modern kütüphane ve Caps Ofis tarafından yaşayan bir peyzaj alanına dönüştürülen Rami Kütüphanesi Peyzajı ve Ulusal Arşiv Binası ziyaretinde katılımcılar, peyzaj alanı proje süreçlerini öğrenirken, peyzajın altına yerleşen, yarı açık sergi deneyimi sunan Rami Kütüphanesi Ulusal Arşiv Binası’nı ilk keşfedenlerden olma imkanı buldular. Arşiv binası Cumhuriyet Döneminin tüm basılı eserlerinin birer nüshasının yanı sıra (1 milyon 850 bin ) kitap, nadir matbu, hat levhaları, kartpostal, sinema afişi, para, pul gibi özel koleksiyona sahip.

Işık oyunlarıyla büyük beğeni topluyor

Galataport’un en önemli projelerinden biri olan Ara Güler Müzesi, Leica ve Monochrome gezi kapsamında ziyaret edilen projeler arasında yer aldı. Mekânın ortasına üç boyutlu bir desenle kaplanarak yerleştirilen ve Monochrome’un mutfak alanını içinde barındıran ana kütle, üç markanın ortak noktası olan fotoğrafçılığın ve fotoğraf makinesinin temel öğelerinden olan diyafram açıklığının (apertür) geleneksel formundan esinlenilerek Wangan tarafından tasarlandı. Katılımcıların, Leica’nın vitrin ünitelerini ve Ara Güler Müzesi’ne ait sergi panolarını inceleme fırsatı bulduğu bu mekan, üç boyutlu yapısı sayesinde üzerinde yaratılan ışık oyunlarıyla büyük beğeni topladı.

199 projeden 39 proje yıllığa girmeye hak kazanmıştı

“Türkiye Mimarlık Yıllığı” her yıl Türkiye’de son bir yılda üretilen nitelikli yapıların incelenmesi bu yolda emek veren tasarımcıları onurlandırmak amacıyla düzenleniyor. Roca desteği ve Mimarlık Merkezi iş birliğiyle yapılan “Türkiye Mimarlık Yıllığı 2022”ye bu yıl başvuran 199 projeden 39’u yıllığa girmeye hak kazandı. Mimarlık Yıllığı’nda yer alan sergi mekanları, müzeler, etkinlik alanları, geçici strüktür / enstalasyonlardan oluşan 39 proje geçtiğimiz ay İPA (İstanbul Planlama Ajansı) ev sahipliğinde Florya Hangar Binası’nda sergilendi.

Share

Bir yanıt yazın