SSM’in Yetişkin Öğrenme Programları Yeniden Başlıyor!

SSM’in Yetişkin Öğrenme Programları Yeniden Başlıyor!

Sakıp Sabancı Müzesi Yetişkin Öğrenme Programı, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ersoy yürütücülüğünde Zamanın Gölgesi “Fotoğrafın Osmanlı Topraklarındaki İzleri” temasıyla şubat ayında başlıyor.

Dört hafta sürecek seminer kapsamında fotoğraf teknolojisinin Batı dışındaki hikâyesi incelenecek, bu görsel devrimin Osmanlı’daki etkileri ele alınacak. Tanzimat Fermanı’nın ilanıyla birlikte yeni teknolojiler aracığılıyla nesnelerin, insanların, bilginin ve imgenin yoğun dolaşımına yol açan modern değişimin, 19. yüzyıl Osmanlı dünyasında yeni okuma, görme ve düşünme pratiklerine tesiri incelenecek. Fotoğrafın resmi alanda, bilimde, tıpta, basında ve gündelik hayattaki izleri ve ne tür karşılaşmalara yol açtığı soruları SSM şubat ayı yetişkin eğitimin odağını oluşturacak.

6 Şubat’tan itibaren ay sonuna kadar her salı saat 11.00 – 13.00 arasında 4 ders olarak ücretli düzenlenecek seminer hakkında detaylı bilgi ve kayıt için Sakıp Sabancı Müzesi’nin web sitesi ziyaret edilebilir.