GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret

GCA’dan fırsat eşitliği sunan erişilebilirlik dönüşümü: ‘Engelsiz’ web sitesi

Geniş kitlelere ulaşma anlayışı doğrultusunda dijitalleşme yatırımlarına devam eden Türkiye’nin inovatif cam ambalaj üreticisi GCA, web sitesini daha erişilir hale getirdi.

Çeşitli engellere sahip olan bireyler ve yaşlılar başta olmak üzere tüm kullanıcıların aynı verimlilik düzeyinde web sitesinden yararlanmasını sağlayan dijital dönüşümle, internette eşit fırsatların sunulması hedefleniyor.

Ürettiği katma değerli ürünleriyle 2015 yılından bu yana cam ambalaj sektöründe farkını ortaya koyan GCA, odağına aldığı dijitalleşme yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Özelikle engelli ve yaşlı bireyler başta olmak üzere tüm kullanıcılarına eşit, erişilebilir ve profesyonel bir hizmet sağlamak için projeler geliştiren GCA, bu kapsamdaki girişimlerinin önemli bir parçası olan “erişilebilir web sitesi” çalışmasını tamamladı. İnternette eşit fırsat yaratma amacıyla GCA tarafından hayata geçirilen dijital dönüşümle tüm kullanıcılar, web sitesinden aynı oranda yararlanabilecek.

“Tüm kullanıcılarımıza eşit fırsatlar sunmak için çalışıyoruz”

Toplumsal kapsayıcılığı önemseyen bir şirket olarak erişilebilir web sitesiyle kullanıcılarıyla aralarındaki bağı güçlendirmeyi hedeflediklerini söyleyen GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, özgürleştirici teknolojileri daha geniş kitlelere ulaştırmak istediklerini vurguladı. Web sitelerini ‘engelsiz’ bir hale getirmenin kendileri için çok önemli olduğuna değinen Dr. Abdullah Gayret, “Erişilebilir bir web sitesi, engelli kişilerin yanı sıra yaşça büyük bireylerin de tüm kullanıcılar ile aynı verimlilik ve yararlanma düzeyinde siteye göz atmasını sağlayacak. GCA olarak, bilgisayar kullanımı konusunda yardımcı teknolojilere ihtiyaç duyanlar için internette eşit fırsatlar yaratmanın önemine inanıyor ve bunu sağlamış olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. 

“Her 100 kişiden 7’si erişilebilirlik sorunu yaşıyor”

GCA erişilebilirlik süreçlerini yürüten ajans başkanı Volkan İnanç ise konu hakkında şunları kaydetti: “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de en az bir engeli olan nüfus oranın yaklaşık yüzde 7 olduğu tahmin ediliyor. Bu da yaklaşık 5 milyon kişi yapıyor. Bu yüksek oran, birçoğumuzun tahmin ettiğinden fazla bir rakam. Üstelik bu kişilerin birçoğu, kendi evlerinde çalışıyor veya çalışmasa bile dış dünya ile irtibatını bilgisayar ve internet ile kuruyor. Tam da bu noktada, kullanılabilir ve erişilebilir web sitelerinin önemi ortaya çıkıyor. Ajans olarak, gca.com un hem kullanılabilir hem de erişilebilir olması için GCA ekibi ile beraber çalıştık. GCA’yı bu vizyoner yaklaşımı doğrultusunda yaptığı yatırımlar için tebrik ediyorum.”

Bir yanıt yazın