DEĞER KATMAK, ELİMİZDEN GELİR…

Değer Katmak, Elimizden Gelir…

SKINCEUTICALS, TASARIMCI ASLI FİLİNTA İŞ BİRLİĞİNDE HAYATA GEÇİRDİĞİ ‘DEĞER KATMAK, ELİMİZDEN GELİR’ PROJESİYLE HATAY ALTINÖZÜ KADINLARININ KALKINMASINI GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR!

SkinCeuticals, bilimde ve yaşamda sürdürülebilirliği destekliyor. SkinCeuticals’ın ve ilhamını Anadolu’dan ve kadının gücünden alan tasarımcı Aslı Filinta’nın, geçtiğimiz Eylül ayında başlattığı, ‘Değer Katmak Elimizden Gelir’ projesi ileri dönüşüm hikayesine bu yıl da devam ediyor. Hatay’ın unutulmaya yüz tutan el sanatlarından cimem geleneğiyle örülen el yapımı çantaların üretimi 2024 yılında da devam edecek.

Aslı Filinta

Aslı Filinta

Ülkemizde 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremin ardından, depremden etkilenen kadınlara istihdam sağlamak, toplumdaki yerlerini güçlendirmek ve bunu yaparken Anadolu kültüründe yeri olan el sanatlarını yeniden dönüştürerek değerlenebilmesi adına harekete geçen SkinCeuticals ve Aslı Filinta, Hatay Altınözü Zeytin Emeği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (Hazek Kadın Kooperatifi) iş birliğinde bir dönüşüm hikayesine imza atmıştı.

SkinCeuticals, Aslı Filinta ve Hazek Kadın Kooperatifi iş birliğinde hayata geçirilen ‘Değer Katmak Elimizden Gelir’ projesi, Hatay Altınözü kadınlarına zanaatkarlık güçlerini gösterme imkânı sağlıyor. Kendin olmanın gücününe inanılan bu projede, Hazek Kadın Kooperatifi’nin cimem geleneğine atıfta bulunan el yapımı çantaların üretimi yapılarak kadın istihdamı destekleniyor. Doğal hammaddeler ile cimem geleneğinin devam ettirilmesi hedefleniyor ve, Anadolu’nun geleneksel el işçiliği ile tasarımın gücü bir araya geliyor. Doğal malzemelerle sürdürülebilirliğe de dokunan bu çantalar, Altınözü kadınları vasıtasıyla yeninden hayatımıza giriyor.

İlk döneminde 4000 adet çanta üretilen projenin ikinci büyük üretim dönemine geçildi; bu yıl cimem geleneğine atıfta bulunan el yapımı çantaların 6000 adete ulaşması hedefleniyor. Bilimdeki sürdürülebilirlik anlayışını yaşamda da sürdürülebilir hale getirmek, bölgedeki değişimi sağlamak ve kadınlarımıza cesaret vermek adına ’Değer Katmak Elimizden Gelir’ projesi depremin birinci yıl dönümünde Altınözü Kadınları’na dokunmaya, kadınlarımızın güçlerini keşfetmelerini sağlamaya ve onlara umut ve cesaret vermeye devam ediyor.

Cumhuriyet’in ilk dönemlerine dayanan cimem, buğday sapından örülerek Hatay Altınözü ilçesinde üretiliyor ve mutfakta nihale, ekmeklik, meyvelik, çerezlik, içli köfte ve tarhana kurutmak veya dekoratif amaçlı kullanılıyor. Cimemler sarma bağlama örgü tekniğiyle üretiliyor, kök boya tekniği ile renklendiriliyor ve farklı motiflerde örülebiliyor. Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından ve kadın emeğinin gücünden ilham alarak bir dönüşüm hikayesi olarak konumlandırılan bu proje sayesinde ilk dönemde çokça kadına ve birçok  aileye dokunuldu, doğal bitki örücülüğü yapan kadınların ördüğü cimemler 20-30’lu yaşlarda ki kadınların nesillerine geçti. 6000 adet çantanın yapımı için yoğun sayıda ve yüksek oranda tarla hasadına denk gelen bir doğal hammadde tüketimi oldu ve hepsi geri dönüştürüldü.

Anadolu kültüründen ilham alan ve markası “ASLI FILINTA”nın kalbini kolektif fayda ve sahici sürdürülebilirlik etrafında konumlandıran tasarımcı Aslı Filinta kültürümüzün değerlerini ileri dönüştürerek yaşatmak ve kadın el emeği konusunda farkındalık yaratmak için çalışıyor. Aslı Filinta, SkinCeuticals ve Hazek Kadın Kooperatifi iş birliğinde hayata geçirilen bu projeyi şu sözleri ile anlattı:Anadolu’nun geleneksel el işçiliğini ve değerlerini, yaşadığımız çağın ihtiyaçlarına karşılık gelecek şekilde kullanılır hale dönüştürürken; tasarımın gücünü kullanan bir iş birliği bu. Daha fikir aşamasındayken fayda yaratmaya odaklanmış, kadını ve el emeğini desteklerken, doğal malzemelerle sahici sürdürülebilirliğe dokunan bir birliktelik… Geleneği geleceğe taşırken; değerlerimize ve birbirimize sahip çıktığımız gönül çarptıran bir proje. Dönüşümün, değer yaratmanın ve bir olmanın sonsuz seçeneklerinden biri. Elden ele, kalpten kalbe dokunarak biz olmanın çağını hep birlikte başlattık. Projenin ilgi görmesine de kalpten mutlu oluyoruz. Kadınlarımız üretmeye muhteşem bir dayanışma ile devam ediyorlar. Her gün projenin biraz daha büyüdüğünü görmek gurur verici. Çantalar şu an hem yetkili SkinCeuticals noktalarında hem de aslifilinta.com’da yer alıyor.”

SkinCeuticals Marka Lideri Melis Şahin rojeye duyduğu güveni ve hislerini şu şekilde açıkladı: “SkinCeuticals 35 yılı aşkın süredir 50’den fazla klinik çalışmayla yüksek performanslı ve kanıta dayalı patentli ürünleri ile kendi versiyonunun en iyisine dönüşmek isteyen tüketicilerimizle buluşuyor. 10.000’den fazla dermatoloji ve plastik cerrahi kliğinde estetik işlemler ve işlemlerden sonra evde profesyonel bakıma devam eden sürdürülebilir bir fayda sağlıyoruz. Bu noktada büyük bir değer yarattığımızı marka vadimizle çıtayı çok yukarıya taşıdığımızı farkındayız. ‘Kolektif fayda’ kavramı üzerinden yola çıktığımız projemizin ikinci büyük üretim dönemi için çok heyecanlıyız. Bir geleneğin hayatımıza yeniden ve ileri dönüşerek girmesini sağlamak bunu yaparken de kadınlarımızın gücünü keşfetmelerini sağlamak, onlara umut olmak, cesaret vermek istedik. Kadınlarımız arasında şahane bir dayanışma var. Kocaman bir aile olmuşlar. Birbirlerine güç veriyorlar. Bu proje ile umutları, heyecanları artmış. Bizler de bu yolculuğumuzda dönüşümü başlattığımızı ve bu gücü daha büyük bir değere dönüştürebildiğimizi gördük. Bu geleneğin devamlılığını korumak ve kadınlarımıza kendin olmanın gücünü vermek adına aksiyonlarımızı sürdüreceğiz. 

Hazek Kadın Kooperatif Başkanı Leyla Ayvazoğlu ise: “2019 yılı sonlarında kurulan HAZEK tamamen dezavantajlı kadınlardan oluşan ve üretim yapmak isteyen ancak pazar bulamayan kadınlara hizmet etmek amacıyla kurulmuştur. Türkiye’nin en uç noktasında bu şehirde yaşayan herkesin evinde bulunan ürünleri yalnızca hediyeleşmek amacıyla kullanan kadınlar artık ürettiklerinin satışını ve pazarlamasını yapabilecek bir ortam bulabilmekteler. Hazek Kadın Kooperatifi olarak bizler Altınöz’ünde üretilen kültürel miras olan şehrin değer ve dinamiklerini ön plana çıkarıp üretim yoluyla Türkiye’nin dört bir yanına şehrimizi tanıtmak istiyoruz. Yeniden hayat bulan Cimemimizin nesiller boyu üretime devam etmesini gönülden arzuluyoruz. Bu proje kapsamında kadınlarımıza gelen destek paha biçilemez. Çanta tasarımının yanı sıra alternatif modeller de üretim sürecine girmeye hazırlanıyor.” cümleleri ile projeden duyduğu mutluluğu aktardı.

Hatay Altınözü Zeytin Emeği ve Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi; zeytinin anavatanı olarak nitelendirdikleri ilçelerinde, bereketli ve verimli topraklarda ürettikleri hammaddeleri işliyor, üretiyor, sağlıklı, doğal gıda olarak ulaştırıyor. Gastronomi kenti Hatay’ın hammadde şehri Altınözü’nü tüm Türkiye’yi tanıtmayı şiar ediniyor, ilçe kadınlarına pazar yaratıyor ve yeniden kadına kazandırıyor. Kadın kazanırsa aile kazanır, çocuk kazanır diyen işletme kooperatifi SkinCeuticals x Aslı Filinta iş birliği için doğal hammaddelerden el işçiliği ile örülen çanta tasarımını özel üretime geçirmişti. Bu proje sayesinde nesilden nesile bir aktarım söz konusu olurken, genç yaştaki kadınlar buğday sapı örücülüğünü öğrendi ve bu pazarın bir parçası haline geldi. SkinCeuticals yetkili satış noktalarından yapılan CE Ferulic antioksidan serum alışverişlerinde hediye edilecek çantaların içerisinde 15ml Resveratrol B E Gece Antioksidan’ı bulunurken, aslifilinta.com’da da satışta yer alıyor.