AKUT

AKUT selden etkilenen Libya’ya desteğe gidiyor

Türkiye’nin ilk arama kurtarma sivil toplum örgütü AKUT Arama Kurtarma Derneği, Orta Akdeniz’de etkisini gösteren ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınasından etkilenen bölgelere destek olmak için 14 Eylül gecesi TCG Bayraktar gemisi ile yola çıktı. Dernek gönüllüleri selden etkilenen bölgeye kurtarma konusunda destek olacak.

BM Uluslararası Göç Örgütü’nün yalnızca Derne kentinde 30 binden fazla insanın yerinden olduğunu açıkladığı ve Libya’nın doğusunda Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde etkili olan sel felaketinin ardından kurtarma çalışmalarına destek için AKUT gönüllüleri yola çıktı. Gönüllü sayısı her geçen gün artan, dağ ve doğa koşullarında meydana gelen kaybolma ve kaza olaylarında, deprem, sel gibi doğal afetlerde ve büyük kazalarda, tamamen gönüllü olarak, profesyonel bir yaklaşım ile arama kurtarma çalışmaları düzenleyen dernek selden etkilenen bölgeye 11 kişilik tam teçhizatlı ekibiyle destek olacak.

Yıllardır dünyaya destek oluyor

1999 yılından bu yana Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında bulunan Arama Kurtarma Danışma Kurulu INSARAG’ın üyesi olan AKUT bugüne kadar Yunanistan-Atina depremi başta olmak üzere 99 yılında Tayvan, 2001 yılında Hindistan, 2003 yılında İran, 2005 yılında Pakistan, 2010 yılında Haiti, 2015 Nepal depremlerinde arama-kurtarma; 2000-2019 yıllarındaki Mozambik selinde ise tıbbi destekte bulunurken 10 Eylül’de selden etkilenen Libya’nın 13 Eylül’de “akarsu kurtarma çağrısı” üzerine destek için acil hazırlık yaparak yola çıktı. AFAD’ın koordinasyonuyla hareket edecek olan dernek Türkiye’den çeşitli dernek ve STK’larla birlikte TCG Bayraktar gemisi ile Libya’ya doğru hareket etti.

Bir yanıt yazın