20. ÇOCUK FİLMLERİ FESTİVALİ”NİN VAN KÜLTÜR YOLU KAPSAMINDAKİ ÜÇÜNCÜ GÜNÜ BÜYÜK İLGİYLE SON BULDU 

 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından 2004 yılından bu yana her yıl düzenlenen; “20. Çocuk Filmleri Festivali”nin Van Kültür Yolu kapsamındaki üçüncü günü de noktalandı. Çocuklar tarafından büyük ilgiyle karşılanan festival, 3 Temmuz tarihine kadar devam edecek. 

 

Türkiye Kültür Yolu Festivali kapsamında Van’da gerçekleştirilen ve çocukları kültür ve sanatla buluşturmayı hedefleyen “Çocuk Filmleri Festivali”nin üçüncü günü de keyifli etkinliklere ev sahipliği yaptı. 3 Temmuz’a kadar sürecek festival çocukları; sinema ile yazım, yapım aşamasından izleme kültürüne kadar birçok aşama ile buluşturmaya devam edecek. Sinema kültürünü çocuklara aşılamayı hedefleyen festival, çocukların dünyayı tanımalarını, kendilerini güvenle ifade edebilmelerini ve sanatı çocuklar için erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor.

 

Festivalde Eğitici Atölyeler Devam Ediyor

Festivalin üçüncü gününde düzenlenen atölyeler ile çocuklar hem eğlenceli anlar yaşadı hem de sinema kültürüne dair birçok bilgi edindi. İlk olarak Dijital İçerik Üreticisi Cem Başak, “Film Okuma Atölyesi” ile çocuklarla bir araya geldi. Başak, çocuklara filmleri izleyip anlamaları, analiz etmeleri ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine yönelik atölye düzenledi. Günün bir diğer atölyesinde Oyuncu Bekir Erdem Öz, “Drama Atölyesi” ile çocuklarla buluştu. Öz, atölye sırasında çocukların rol yapma, doğaçlama ve hikaye anlatma gibi faaliyetlerde bulunmasını sağladı.

Festivalde Film Gösterimlerine Yoğun İlgi

“20. Çocuk Filmleri Festivali”nin Van Kültür Yolu kapsamındaki üçüncü günü de film gösterimleri ile devam etti. Festivalin üçüncü gününde “Cesur Balina Katak”, “Harika Kanatlar: Maksimum Hız” ve “Kardeş Takımı” filmlerinin gösterimleri yapıldı. Film gösterimlerinin büyük bir ilgi gördüğü festival, çocukları kültür ve sanatla buluşturmaya devam edecek.

FESTİVAL PROGRAMI 

02 Temmuz, Salı

 

11.00 “Benim Tatlı Diş Perim”

13.00 Dans Atölyesi – Fatma Yılmaz

14.00 “Süper Ajan Bernard: Görev Mars”

14.00 Yönetmenlik Atölyesi- Gizem İbak

17.00 “Çocuk Kalbi”

 

03 Temmuz, Çarşamba

 

11.00 “Altın Gaga ve Macera Çetesi”

13.00 Kukla Atölyesi – Abdullah Gün

14.00 “Cesur İtfayeci”

14.00 Oyunculuk Atölyesi- Duygu Erdem

17.00 “Rafadan Tayfa 4: Hayrimatör”

Share