Watsons Türkiye, Sıfır Atık Hedefiyle Sürdürülebilirliğe Katkı Sağlıyor!

Watsons Türkiye, Sıfır Atık Hedefiyle Sürdürülebilirliğe Katkı Sağlıyor!

Türkiye’de güzellik ve bakım kategorisinde sürdürülebilirliği sahiplenen ilk perakende markası olan Watsons Türkiye; merkez ofisi, dağıtım merkezi ve 46 mağazasında kurduğu sıfır atık sistemi ile atıklarını kaynağında ayrıştırıyor. Sürdürdüğü sıfır atık sistemini 62 mağazasında daha hayata geçirerek tüm cadde mağazalarında (108 mağaza) sıfır atık hedefine ulaşmayı hedefliyor.

“Watsons İyilik Hareketi” çatısı altında 2019 yılından bu yana sürdürülebilirlik çalışmalarını yürüten Watsons Türkiye, ormanların büyütülmesinden kadınların iş gücüne katılımının artırılmasına, sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesinden atıkların geri dönüştürülmesine kadar pek çok alanda çalışmalar yapıyor. Bu projeler, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının 17 maddesinin 15’ine hizmet ediyor.

Merkez ofisi, dağıtım merkezi ve 46 mağazası Sıfır Atık Belgesine sahip olan Watsons Türkiye, Sıfır Atık mevzuatına uygun olacak şekilde atıkları kaynağında ayrıştırarak ekonomiye katkıda bulunuyor ve her ay geri dönüşüme yaptığı düzenli katkıyı kayıt altına alıyor. 2023 yılında Sıfır Atık Belgeli 46 mağazasında yapılan sıfır atık çalışmaları sayesinde 14 ton, dağıtım merkezinde 500 ton ve merkez ofisinde 1 ton’dan fazla atığı geri dönüşüme kazandırarak doğaya katkı sağlayan Watsons Türkiye, 2024 yılında Sıfır Atık Belgesine sahip mağaza sayısını 108’e çıkararak tüm cadde mağazalarında sıfır atık hedefine ulaşmayı hedefliyor.

Sıfır Atık Komitesi’nin çalışmalarıyla 14 bin ağaç kurtarıldı

Watsons Türkiye, şirket içinde çalışanlardan oluşan 7 sürdürülebilirlik komitesi ile sürdürülebilirliği iş süreçlerinin odağına alıyor ve tüm çalışanları, müşterilerini, tedarikçilerini ve üretici firmalarını sürdürülebilirlik yolculuğuna dahil ediyor.

Watsons çalışanlarından oluşan komitelerden biri olan Sıfır Atık Komitesi’nin çalışmaları ile merkez ofis, dağıtım merkezi ve mağazalardaatıklar geri dönüşüme kazandırılıyor. Kâğıt, plastik, cam, kompozit, metal, organik, elektronik, atık pil ve ahşap gibi atıkların toplanması, geri kazanımı ve yeniden kullanımına yönelik stratejiler geliştiren Sıfır Atık Komitesi; merkez ofis, dağıtım merkezi ve mağazaları da dahil olmak üzere tüm kurum içi atık süreçlerini gözden geçirerek çıkan atık miktarınınminimuma indirilmesini hedefliyor. Komite, sıfır atık bilincinin şirket içindegelişmesine katkı sağlamanın yanı sıra bu alanda yapılan çalışmaları takip etme ve raporlama görevini de üstleniyor.

2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını %50,4 azaltma hedefi

Türkiye’de perakende kozmetik sektörünün sürdürülebilirlik yolculuğuna liderlik eden Watsons Türkiye’nin bağlı olduğu AS Watson Group, dünya çapında 130 binden fazla çalışanıyla 28 pazarda 12 perakende markası altında 16 binin üzerinde mağazada faaliyet gösteren dünyanın en büyük uluslararası sağlık ve güzellik perakendecisi konumunda. Watsons Türkiye de, global hedefler doğrultusunda, 2030 yılına kadar gereksiz ambalaj kullanımını sıfırlamayı, kendi markalı ürünlerinde ve sadece Watsons’a özel ürünlerde PVC kullanımını ortadan kaldırmayı, elektrik tüketimini %30, sera gazı emisyonlarını 2018 yılına oranla %50,4 azaltmayı hedefliyor.