Eleman.net mevsimlerin istihdama etkisini açıkladı

Mevsimsellik etkisi yüzde 49’luk ilan artışı ile en çok temizlik sektöründe kendini gösteriyor

Ülkemizin mavi yaka ve ara kademe pozisyonlarda en büyük dijital istihdam platformu olan Eleman.net, mevsimlerin istihdama etkileri üzerine gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını açıkladı. Araştırma mevsimselliğe bağlı olarak temizlik sektöründe yüzde 49, hizmet sektöründe yüzde 38, turizm sektöründe yüzde 28, gıda sektöründe ise yüzde 26 oranında ilan artışı olduğunu ortaya koydu.

350 binden fazla firma, 15 milyondan fazla iş arayan ve aylık 5 milyon ziyaretçiyle mavi yaka ve ara kademe pozisyonlarda Türkiye’nin en büyük dijital istihdam platformu olan Eleman.net mevsimlerin istihdama yönelik etkilerine yönelik yaptığı araştırma sonuçlarını açıkladı. Eleman.net’in verilerine göre yaz mevsimine girilirken temizlik, hizmet, turizm ve gıda sektörlerindeki ilan artışları göze çarpıyor. Ülkemizin en çok nüfusa sahip şehri İstanbul’un ise yıl boyunca turizmden sanayiye, ticaretten üretime her alanda olduğu gibi istihdamda da zirvede olduğunu aktaran Eleman.net CEO’su Murat Günay, yaz döneminde temizlik sektöründe yüzde 49, hizmet sektöründe yüzde 38, turizm sektöründe yüzde 28, gıda sektöründe ise yüzde 26 oranında ilan artışı olduğunu aktardı. Eleman.net’in mevsimsellik etkileri araştırma sonuçlarına göre Antalya ve Muğla’dan verilen iş ilanlarında da yaklaşık yüzde 25’lik bir artış gözlemlendi.

Büyük şehirlerdeki eleman arayışında yüzde 32’lik artış

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla hizmet sektöründe kendini göstermeye başlayan yoğunluk nedeniyle büyük şehirlerden verilen ilanlarda artış olduğunu belirten Eleman.net CEO’su Murat Günay, şu bilgileri paylaştı: “Mevsimsellik istihdamı önemli ölçüde etkiliyor. Özellikle havaların ısınmasıyla birlikte gerek deniz turizminin olduğu bölgeler gerekse de kültür turizminin olduğu bölgelerde sektörler yaşanabilecek yoğunlukların önüne geçmek için çalışan arayışına başladılar. Bu yıl Antalya ve Muğla’dan verilen iş ilanlarında yüzde 25’lik bir artış gözlemledik. Bununla birlikte yaz aylarında turizm ve hizmet sektörlerinde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde ilan artışı yüzde 32’lere varıyor. Özellikle yazın ülkemizin çoğu şehrinde önemli etkinliklerin, festivallerin ve konserlerin gerçekleşmesiyle de birçok sektörde çalışan arayışında hareketlilik gözlemleniyor.”

Mevsimsellik kadın istihdamını pozitif etkiliyor

Kıyı kesimlerinde yer alan ve kışın kapalı olup yaz döneminde aktif hale gelen zincir süpermarket şubelerinin kasiyer, depo elemanı, reyon elemanı gibi pozisyonlarda çalışanlar aradıklarını ifade eden Günay, mevsimselliğin yanında yıl boyu yoğunluk yaşayan sektörlerin de çalışan arayışlarının sürdüğünü söyledi. Eleman.net olarak sundukları hızlı ve kaliteli altyapı sayesinde hem sektörlerin istihdam sağlamasını hem de iş arayanların kolayca iş bulmasını sağladıklarını aktaran Günay, mevsimselliğe bağlı olarak kadın istihdamında da artış gözlemlediklerini aktararak şu bilgileri paylaştı: “Yaz mevsiminin kadın istihdamına da pozitif etkisi var. Restoranlar, tur şirketleri, oteller, marketler ve organizasyon firmalarının kadın istihdamına ağırlık verdiğini görüyoruz. Araştırma sonuçlarımıza göre kadın istihdam oranının yazın yüzde 43’lere varan artış gösterdiğini görüyoruz. Turizm kentlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle servis elemanı, temizlik personeli, animatör, güvenlik görevlisi, fuar hostesi gibi pozisyonlarda çalışan arayışı artıyor. Yaz aylarında turizm, hizmet ve perakende sektörlerinde çalışanların yaş ortalaması ise 16 – 35 yaş arasında değişkenlik gösteriyor. ”

Bir yanıt yazın