Eleman.net Kurucu Ortağı Özlem Demirci Duyarlar

Eleman.net istihdamda engelleri ortadan kaldırıyor

Ülkemizin mavi yaka ve ara kademe pozisyonlarda en büyük dijital istihdam platformu Eleman.net geliştirdiği engelsiz.eleman.net ile engelli vatandaşların iş bulma süreçlerini kolaylaştırırken istihdama katılma oranlarını da artırmayı hedefliyor. Altı Nokta Körler Derneği ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hazırlanan platformda 35 binden fazla özgeçmişin yanı sıra 350’den fazla şirket de ilanlarıyla yer alıyor.

Türkiye’deki çalışma çağında olan 1 buçuk milyondan fazla engelli bireyi kolay kullanılabilir ve erişilebilir engelsiz.eleman.net istihdam platformu ile buluşturan Eleman.net, tüm şehirlerden engelli bireylerle işverenleri buluşturarak istihdamda öncü rol oynuyor. Kurulum aşamasında Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışılan, test aşamasında ise engelli bireylerden destek alınan platform binlerce kullanıcıya hizmet veriyor. Eleman.net Kurucu Ortağı Özlem Demirci Duyarlar, Platformumuz sayesinde ülkemizin tüm şehirlerinden engelli bireylerle işverenleri buluşturuyoruz. Bugüne kadar 30 binden fazla engelli bireyin istihdam edilmesine katkı sağladık. İşletme sayısı büyükşehirlerde daha fazla olduğu için İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Adana ve Mersin gibi iller istihdam sağlamada daha çok öne çıkıyor. Sektör bazında ise başta gıda olmak üzere en çok perakende, restoran, lojistik ve hizmet sektörleri engelli çalışan istihdam ediyor” dedi.

35 binden fazla aktif özgeçmiş

Engelsiz.eleman.net’te ilan yayınlayan şirketlerin çeşitli departmanlarında engelli bireylerin çalışabileceği birçok pozisyon bulunuyor. Genel başvuru üzerinden alınan adaylar özellikle ofis yönetimi ve insan kaynakları departmanlarında yer alırken bunun yanı sıra çağrı merkezi, veri girişi ve muhasebe gibi destek departmanlarında da görev alabiliyor. Temizlik hizmetleri, üretim ve lojistik bölümleri dahil olmak üzere birçok alanda engelli vatandaşa iş imkanı sağladıklarına değinen Duyarlar, “Her yıl 50’den fazla sektörden binlerce ilan yayınlıyor ve ilanlarımız sayesinde 16 binden fazla engelli bireye ulaşıyoruz. Şu an sistemimizde 350’den fazla firmanın ilanları yayınlanırken, 35 binden fazla da aktif özgeçmiş bulunuyor. Şirketler genellikle yayınladıkları ilanlarla toplu işe alım yapıyorlar. Bugüne kadar sitemiz sayesinde 30 binden fazla engelli bireyin istihdam edilmesine katkı sağladık. İletişim çalışmalarımızı sürdürerek bir yandan sistemimizdeki özgeçmiş sayısını diğer yandan da istihdamına katkı sağladığımız birey sayısını artırmaya devam ediyoruz.

İstihdamda öncü rol oynuyor 

Her yıl 50’den fazla sektörde binlerce ilanın yayınlandığı engelsiz.eleman.net engelli bireylerle işverenleri buluşturuyor. En çok ilan yayınlayan sektörlerin başında gıda, perakende, restoran, lojistik ve hizmet sektörleri gelirken; firmalar istihdam ettikleri engelli çalışanları kurum için eğitimlerle spesifik bir pozisyona özel olarak yetiştiriyorlar. Şirketlerin genel personel arayışına daha çok odaklandıklarını belirten Duyarlar, “Sitemizde ilanların yaklaşık yüzde 35’i ‘ekip üyesi’ başlığı altında yayınlanıyor. Bu başlık altında firmalar çalışanları istihdam ettikten sonra eğitimden geçirerek özel olarak yetiştiriyorlar. Bunun yanı sıra verilen ilanların yüzde 15’ini de gıda sektöründen temizlik personeli ilanı takip ediyor. Şirketlerin en sık aradığı diğer pozisyonlar arasında ise servis personeli, depo elemanı, kasiyer, danışman ve çağrı merkezi elemanı bulunuyor” derken, adayların en çok genel başvuru ilanların ilgi gösterdiklerinin altını çizen Özlem Duyarlar, “Genel başvuruların yanı sıra da danışman, çağrı merkezi elemanı, kasiyer ve temizlik personeli pozisyonlarına da yoğun başvuru geliyor” açıklamasında bulundu.