Yenibiriş.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Uğur Özmen

Deprem nedeniyle göç eden öğretmenler Türkiye genelinde hareketlilik yarattı

2023-2024 eğitim ve öğretim yılı öncesinde özel okul, dershane ve kurslarda hareketlilik başladı. Öğretmen ilanlarına yapılan başvurulardaki artışın deprem nedeniyle mart sonuna kayması, özellikle il değiştiren öğretmenler dolayısıyla Türkiye genelinde de bir hareketliliğe neden oldu. Eğitim sektöründe 700 kurumun Türkiye genelindeki şubeleri için iş ilanlarını aktif olarak yayınladıklarını söyleyen Yenibiriş.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Bedriye Uğur Özmen, yapılan başvuruların yaz mevsiminde artarak devam edeceğini kaydetti. Her yıl en çok ilan çıktıkları pozisyonun İngilizce, matematik, fizik ve kimya öğretmenliği olduğuna dikkat çeken Özmen, 2023 yılı özelinde ise kurumların Japonca ve bilgisayarlı muhasebe öğretmenliği ilanlarında artış yaşandığını bildirdi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen deprem felaketi, eğitim ve öğretimde de yeni dönem öncesi hareketliliği beraberinde getirdi. Türkiye genelinde faaliyet gösteren özel okul, dershane ve kursların ilanlarına başvuran öğretmenlerin dikkat ettiği noktalar arasında ise binaların depreme karşı dayanıklılığı ön plana çıkıyor. Mevcut ilan hareketliliğinin yaz aylarında daha da artış göstereceği öngörülürken Anadolu’daki illerde yer değiştiren öğretmen sayısının da daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

“Sistemde 840 bin öğretmenin özgeçmişi mevcut”

Eğitim sektöründe 700 tekil kurumun Türkiye genelindeki tüm şubeleri için iş ilanlarını yayınladıklarını ve özgeçmiş veri tabanında öğretmenlik deneyimi olan 840 bin adayın bulunduğunu belirten Yenibiriş.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Bedriye Uğur Özmen, “Bu yıl alışkın olmadığımız bir durumla karşı karşıyayız. Her yıl mart – nisan aylarında başlayan ilan sayısı artışı bu sene şubat ayında yaşadığımız deprem felaketinin 11 ildeki etkisi nedeniyle ötelenerek mart ayı sonuna kaydı. Ancak başvuru sayılarında geçen sene ile benzer bir trend devam ediyor. İlan sayısında artış olmamasına rağmen başvuru sayısının geçen yıllarla benzer bir trend göstermesi durumuna baktığımızda ise özellikle il değiştiren depremzedelerin iş arayışlarının etkisinden bahsedebiliriz” dedi.

Japonca ve bilgisayarlı muhasebe öğretmenliği ilanları yükselişte

Eğitim sektöründe yer alan kurumların her sene en çok ilan çıktıkları pozisyonun İngilizce, matematik, fizik ve kimya öğretmenliği alanında olduğuna dikkat çeken Özmen, bu yılki değişime dair şunları söyledi: “2023 özelinde önceki senelere göre Japonca öğretmenliği ve bilgisayarlı muhasebe öğretmenliği ilanlarında artış dikkat çekiyor. İş arayan tarafına baktığımızda ise Türkçe ve rehber öğretmenliğinin ortalamanın üzerinde başvuru aldığını söyleyebiliriz. Bu pozisyonları ise İngilizce, matematik ve tarih öğretmenliği ilanlarına gelen başvurular takip ediyor.”

Eğitim kurumları ‘online eğitim sistemlerine hâkim’ adaylar da arıyor

2023 özelinde, deprem felaketinin etkisi ile sadece 11 ilde değil, riskli illerde yaşayan birçok öğretmenin de il değişikliğine yönelik araştırmaya başladığını vurgulayan Özmen, “Sadece öğretmenler değil, aynı zamanda okullar da depreme dayanıklılığına yönelik incelemeler ve çıkan sonuçlar kapsamında yeni bina arayışına geçiş sürecinde. Tüm bu gelişmeler ışığında mart ayı sonunda başlayan ilan hareketliliğinin yaz boyunca artarak devam edeceğini ve başvuru sayılarının da bu sebeplerle özellikle Anadolu’da diğer yıllara oranla daha yüksek olacağını öngörüyoruz. Aynı zamanda ilan içeriklerine baktığımızda ‘online eğitim sistemlerine hâkim’ aday arayan kurum sayısının da bir artış olduğunu söylemek mümkün” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın