Canon, yeni teknolojisiyle döngüsel ekonomiyi destekliyor

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon, yenilikçi teknolojileriyle geri dönüşüm sistemi sektörüne giriş yaparak siyah plastik atıkları bile ölçebilen yüksek hızlı ve doğru plastik ayırma ekipmanı kullanıma sunuyor.  

Günlük hayatımızda ortaya çıkan plastik atıkların yaklaşık yüzde 20’si yeni ürünler için malzeme olarak geri dönüştürülürken geri kalanı yakıt olarak kullanılıyor veya yakılıyor. Geri dönüştürülmüş plastiklerin belirli bir saflık derecesini koruması ise bu noktada büyük önem taşıyor. Bu nedenle ABS ve polipropilen (PP) gibi plastik atıklardan yapılan malzemelerin doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekiyor. Ancak genellikle ev elektroniği veya otomobil döşemelerinde kullanılan siyah plastikler görünür ışığı iletmiyor; bu da malzemelerinin klasik yakın kızılötesi spektroskopisi kullanılarak tespit edilmesini zorlaştırıyor. Ayrıca, plastik geri dönüşümünü hızlandırmak için ayırma işlemlerinde daha yüksek doğruluk ve verimlilik gerekiyor.

Canon bu yeni ürünüyle, siyah dahil tüm renklerdeki plastik parçaları, yüksek hassasiyetle hızlı bir şekilde ayırmak için özel takip sunan Raman spektroskopik yöntemini kullanarak geri dönüşüm tesislerinin verimliliğinin artmasını sağlıyor. Malzeme geri dönüşümünü en üst düzeye çıkararak döngüsel bir ekonomi kurmak isteyen Canon, TR-S1510’u kullanıma sunarak geri dönüşüm sistemi pazarına da resmen giriş yapıyor.

Raman spektroskopisi, lazer ışığıyla maddenin parçalarını aydınlatıp tespit ediyor; takip mekanizmasının benzersiz kombinasyonuyla siyah parçalar da dahil olmak üzere plastikleri doğru şekilde ayırıyor. Bu yöntem teknik olarak siyah plastiğe uygulanabilse de sınırlı miktardaki yansıma nedeniyle ölçüm süresi, hız ve verimi diğer renklere göre oldukça uzun sürüyor.

Raman spektroskopisini şirketin ölçüm ve kontrol ekipmanıyla birleştiren Canon, lazer ışığıyla parçaların etkili şekilde taranmasına da olanak tanıyor. Böylece her plastik parçası için rengine göre yeterli ölçüm süresi ayıran ve genel olarak yüksek hız ve yüksek doğrulukla çalışan teknolojiyi müşterilerine sunuyor.  Bu yeni sistem sayesinde, klasik yakın kızılötesi yöntemiyle tanımlanması zor olan siyah plastik parça malzemeleri artık diğer renklerle karıştırıldığında bile kolayca tespit edilebiliyor. Bu da geri dönüşüm tesislerinin verimliliğinin artırılmasını sağlayıp malzeme geri dönüşümünü en üst düzeye çıkarıyor.

Bu yeni ürün saniyede 1,5 metre taşıyıcı hızını koruyarak saatte 1 tona kadar plastiği ayırabiliyor. Ayrıca, plastik parçaları takip eden ve ölçen modül veya taşıyıcı bant kombinasyonunu değiştirerek müşterinin çalışma verimine ve kurulum alanına göre özelleştirilebiliyor.

Share